Klauskite Svetainės medis  Miško Centras
Apie mus |Kontaktai |Klauskite |Mūsų straipsniai spaudoje |DUK
Svetainės medis

zurnalas miskai

misko konsiltaciju centras misko konsiltaciju centras misko konsiltaciju centras misko konsiltaciju centras misko konsiltaciju centras misko konsiltaciju centras misko konsiltaciju centras misko konsiltaciju centras
Mūsų straipsniai spaudoje
Miško Centras
Pasinaudokime Europos parama miškui įveisti

Irmantas Banevičius
Panevėžio rajono savaitraštis "Tėvynė"

Pavasarinis miškasodis ne už kalnų ir laiko jam pasiruošti vis mažiau ir mažiau. To pasiruošimo ne tiek jau ir daug, jei ruošiatės atkurti iškirstą mišką – pasiskaičiuoti kiek ir kokių sodmenų reiks, surasti kur juos nusipirkti (jeigu jų kiekis pakankamai didelis, tai nebūtinai artimiausiame medelyne), apsispręsti, ar reikalingas dirvos paruošimas, suderinti, kas tą dirvos paruošimą atliks, suskaičiuoti kiek visa tai kainuos, paruošti tiems darbams pinigus ir viskas. Galite laukti pavasario.

Žymiai didesni pasiruošimai jūsų laukia, jei turite dirbamos ar apleistos žemės ūkio paskirties žemės ir norite, pasinaudojant Europos Sąjungos parama joje įveisti mišką. Bet!.. Jei jau tokius ketinimus turite, tai šiemet įveisimus projektuoti ir teikti paraiškas paramai gauti pats laikas. Tam yra keleta labai svarbių priežasčių. Pirma – žymiai supaprastinta paramos paraiškų bei įveisimo dokumentų pateikimo tvarka, nebereikia penkis metus iš eilės teikti gremėzdiškų ataskaitų apie įveisimą ir įveisto miško priežiūrą. Antra – galima gauti paramą miškui veisti ir penkis metus prižiūrėti ne tik žemės ūkio paskirties žemėje, bet ir kitos paskirties žemėje: miško aikštėse, pašarinėse aikštelėse, o taip pat apleistose žemės ūkio žemėse, kuriose jau senai nevykdoma žemės ūkio veikla ir miškas savaime pradėjęs želti. Neužmirškite, kad parama neteikiama iškirstam miškui atsodinti, jei tai nėra plynai iškirstas sanitarinis kirtimas dėl gaisrų, vėjovartų, masinio medžių džiūvimo ar panašių gamtinių nelaimių. Trečia – pats paramos išmokėjimo būdas yra labai naudingas naujai įveisto miško savininkui. Išmokos dydis nustatomas pagal įveisiamo miško plotą ir išmokama savininkui nepriklausomai nuo to, kiek pinigų jis išleido tam miškui įveisti. Nereikia pateikti jokių išlaidas patvirtinančių dokumentų išskyrus sodmenų įsigyjimą ir jų kilmės sertifikatus. Reikia pateikti aplinkosaugininkų pažymą apie realiai atliktus darbus ir gautą rezultatą – pasodintą mišką - kurie atitinka miško įveisimo projektą Tai reiškia, kad protingai suprojektavus įveisimą, gerai suplanavus ir atlikus įveisimo ir priežiūros darbus pinigų jūsų sąskaitoje gali likti dar ir papildomiems darbams, ar tolimesnei to miško priežiūrai, kai po penkių metų parama nebebus teikiama. Ketvirta – bene svarbiausia – nuo rudens padidintos įveisimo išmokos, kurios dabar maksimaliai siekia net iki 16109,38 litų už hektarą, sodinant ir individualiom apsaugom apsaugant ne mažiau negu 2500 vnt. ąžuolo sodmenų nepalankiose ūkininkauti vietovėse. Na, Panevėžio rajone nepalankių ūkininkauti vietovių, ko gero, labai mažai, o palankiose – išmokos šiek tiek mažesnės, bet tai esmės nekeičia: paramos miško įveisimui ir jo priežiūrai pirmus penkis metus pakanka su kaupu.
Taigi, nuo ko pradėti?
Jei mišką ketinate veisti žemės ūkio paskirties žemėje, imkite tos žemės nuosavybės dokumentus ir kuo skubiau apsilankykite rajono savivaldybės žemėtvarkos syriuje. Čia parašykite prašymą „Leidimui įveisti mišką žemės ūkio paskirties žemėje“ gauti. Jo gali tekti netrumpai palaukti, mat jis gali būti derinamas su melioratoriais, dujininkais ir dar su galybe bala žino kokių sričių specialistų, kurie gali pateikti savo sąlygas ar apribojimus įveisiamam miškui. Įveisiant mišką ne miško žemėje tokie leidimai nereikalingi.
Kai galų gale sulauksite leidimo (arba atsakymo, kad mišką toje vietoje įveisti leidimas nebus duotas) užsakykite miško įveisimo projektą. Šį projektą gali paruošti miškininkas specialistas. Papildomos kvalifikacijos tokiems projektams ruošti nereikia, bet labai svarbu, kad jis būtų paruoštas taip, kad po to jį ir įgyvendinti būtų ne persudėtinga, ir kad projektas būtų priderintas prie paramos taisyklių, na ir jau nekalbu, kad turi atitikti miško atkūrimo ir įveisimo nuostatus. Žodžiu geriau, kad projektą rengtų šioje srityje besispecializuojantis, patirtį turintis miškininkas. Labai paprastas pavyzdys. Esu įveisinėjęs mišką, kur projektuojant padaryta klaidų parenkant medžių rūšis pagal dirvožemį ir parenkant apsaugos nuo žvėrių priemones. Rezultatas – yra žemės lopinėlių, kur du kartus atsodinti beržo sodmenys vistiek išnyko dėl toje vietoje perteklinės drėgmės ir miško savininkas turės tuos lopinėlius atsodinti juodalksnio sodmenimis iš savų lėšų, o jūs juk ruošiatės taupyti. Taip pat jau rengiant projektą būtina atlikti projekto finansinę analizę, tam, kad jūs išanksto žinotumėt kiek jums kainuos to projekto įgyvendinimas, kokio dydžio paramą ir kada gausite, kiek, kuriuo metu ir kuriam laikui turėsite investuoti savų pinigų, tam, kad laiku galėtumėte jų sukaupti.
Jei jau turite parengtą projektą, tai grįžkime į straipsnelio pradžią: pasiskaičiuokite, suraskite, suderinkite... Arba susitarkite su patyrusiu specialistu, kuris atsakingai imtųsi visus darbus organizuoti ir įgyvendinti. Ir nepamirškite klausti visada, kai tik iškyla kokie neaiškumai. Pamenate pasakėčią apie liūtą ir kiškį pirmame rubrikos straipsnelyje?..

back   Atgal
 

 

www.miskocentras.lt

 

© Miško savininkų konsultacijų centras

Interneto svetainių kūrimas E-solution, Interneto svetainių kūrimas optimizavimas seo